India

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Štátne zriadenie: Federatívna republika

Vznik:  26. Júl 1950

Hlavné mesto: New Delhi (Dillí)

Počet obyvateľov: 1 210 193 422 (sčítanie v r. 2011)

Rozloha: 3 287 590 km2

Jazyky: hindčina, angličtina a 21 miestnych jazykov

Náboženstvo: hinduizmus, islam, kresťanstvo, sikhizmus, budhizmus, džinizmus, parsi

Mena: Indická rupia

Susediace krajiny: Pakistan, Čína, Nepál, Bhután, Bangladéš, Mjanmarsko, v Indickom oceáne ležiace Maledivy a Srí Lanka

 

India Zaberá takmer celý Indický subkontinent a jej pobrežná čiara má viac ako 7 000 kilometrov. S počtom obyvateľov vyše jednej miliardy je druhou najľudnatejšou krajinou na svete a rozlohou jej prislúcha siedme miesto. Je domovom niekoľkých starovekých civilizácií a centrom dôležitých historických obchodných ciest.

India je známa svojimi bohatými náboženskými tradíciami. Štyri z najrozšírenejších náboženstiev sveta – hinduizmus, budhizmus, džinizmus a sikhizmus – majú svoje korene v Indii.

Ako bývalá britská kolónia do roku 1947 sa India počas posledných dvadsiatich rokov výrazne rozvíjala, obzvlášť v ekonomickej a vojenskej sfére, v regionálnom aj globálnom meradle.

 

Podnebie

V Indii sú odlišné ročné obdobia, ale intenzita zmien počasia v priebehu ročných období sa líši podľa jednotlivých regiónov. Subkontinent má osem klimatických pásiem. Aj keď monzúnové dažde sú spoločné pre všetky oblasti, obdobie dažďov začína v krajine v rôznom čase. Vo všeobecnosti, hornaté regióny na severe majú najodlišnejšie ročné obdobia, kým roviny na juhu sú suché a horúce a pobrežné regióny majú po celý rok relatívne mierne podnebie.

Leto trvá od apríla do polovice júna a teploty vtedy v mnohých častiach severnej a strednej Indie dosahujú viac ako 40°C. December, január a február sú najchladnejšie mesiace, keď v severnej Indii klesajú teploty blízko nuly, na juhu však len zriedka teploty klesnú pod 10 °C.

 

Turistické atrakcie

India má bohaté a rôznorodé prírodné, kultúrne a náboženské dedičstvo, ktoré ponúka jedinečnú príležitosť pre cestovný ruch. História tejto krajiny siaha od prehistorickej védskej Indie a možno obdivovať architektúru jej svätýň, palácov, pevností, nádheru jej sôch a malieb. Mimoriadne rozmanitá geografia dokáže vyhovieť každému cestovateľovi.

Slávny Tádž Mahál v Agre, jeden z "Divov sveta" sa stal symbolom večnej lásky a pre návštevníka ktorý je poprvýkrát v Indii je najdôležitejším objektom. Veľkolepá, ale zložitá a jemná kompozícia vytvorená z mramoru spôsobuje, že jeho krása vás uchváti a očarí. Pôsobivá pevnosť v Agre a blízky Fatehpur Sikri sú ďalšími atrakciami Agry.

Himaláje na severe sú obdarené niektorými z najkrajších horských stredísk na svete. Tieto malé mestá, ktoré boli útočiskami britských vládcov počas letných horúčav, ako napríklad Chamba, Dalhousie a Darjeeling, si aj dnes zachovávajú časť starosvetského šarmu. Malebné údolia Kullu a horské rieky poskytujú príležitosti na vysokohorskú turistiku, rafting na divokej vode, lyžovanie a iné športy medzi nádhernými vyhliadkami na veľhory. Pre ľudí zameraných na históriu sa pozdĺž tradičných obchodných ciest do strednej Ázie nachádzajú staroveké chrámy a kláštory.

Radžastan, púštny štát na západe s bohatým dedičstvom obsahujúcim veľkolepé pevnosti, impozantné paláce a historické chrámy, je veľmi obľúbeným cieľom turistov. Jazda na ťavách a stanovanie v dunách poskytujú romantické zážitky. Jaipur, známy ako "ružové mesto" Indie a tiež hlavné mesto Radžastanu, je slávne zásluhou pevností a palácov.

Goa nachádzajúca sa pozdĺž Arabského mora je významné prímorské letovisko a ponúka zmes Východu a Západu. Niekdajšia portugalská kolónia si stále zachováva jedinečnú kuchyňu a krásne katedrály bývalých pánov, kým bezstarostná atmosféra na plážach poskytuje príjemný oddych.

Južná India ponúka krásne pláže, paláce, tradičné chrámy a pútnické miesta. Kerala na pobreží Arabského mora sa stala strediskom tradičnej ajurvédskej medicíny, masáží a relaxačných kúpeľov.

Štáty Západné Bengálsko, Assam a Sikkim na východe majú krásne horské strediská, čajové plantáže a rezervácie divej zveri. Mnohé z týchto štátov majú základne na výpravy na Mount Everest a Kančendžongu.

Budhizmus bol v staroveku hlavným náboženstvom v Indii a cesta po dôležitých budhistických miestach sa stala najvýznamnejšou udalosťou pre cestovateľov zaujímajúcich sa o budhizmus. Medzi slávne mestá, popri iných strediskách vzdelanosti a pamätníkoch, patria Bodhgaja v štáte Bihár kde bol Budha osvietený, Sarnath, kde poprvýkrát kázal, Snači v Madhijapradéši, mieste historickej stúpy a Kušinagár, kde dosiahol nirvánu.