Rišikéš

Rišikéš (v hindčine ऋषिकेश, po anglicky Rishikesh) je mesto v severnej Indii, v štáte Uttarakhand. Nachádza sa na úpätí najvyšších veľhôr sveta - Himalájí, 20 km severne od svätého mesta Haridwar.

Mesto Rišikéš ani zďaleka nepatrí medzi najväčšie mestá v Indii - práve naopak, počet stálych obyvateľov má len okolo 75 000. No každoročne tam prichádzajú tisíce ľudí z celého sveta, ktorých láka duchovná atmosféra tohto miesta.

 

Rišikéš je tiež nazývaný "hlavným mestom jogy". Na každom kroku tu nájdete jogacentrá, ašramy a chrámy, niektoré staré až niekoľko sto rokov. Žili a študovali tu mnohí majstri, napríklad swami Vivekananda či swami Šivananda, ktorému je tiež zasvätený jeden z najväčších miestnych ašramov.

V roku 1968 tu boli známi Beatles a navštívili Maharišiho ašram. John Lennon nahral pieseň s názvom The Happy Rishikesh Song. Beatlesáci počas pobytu v ašrame zložili spolu takmer 48 piesní, z ktorých mnohé vyšli na albume nazvanom The White Album.

Mestom preteká posvätná rieka Ganga, ktorá je v tejto oblasti ešte krásne čistá a má žiarivú zelenomodrú farbu. Tisíce ľudí v nej každodenne vykonávajú očistný kúpeľ či posvätné rituály. Indovia veria, že táto rieka je zázračná a dokáže očistiť ich telo od chorôb a dušu od všetkých hriechov.

Na rieke Gange v tejto oblasti si tiež môžete vyskúšať rafting či iné adrenalínové športy. Okolie Rišikéša ponúka rôzne alternatívy pre športovoči dobrodružne založených jedincov - výlety do hôr, treking, lezenie a podobne. Môžete sa vybrať k vodopádom, navštíviť známu Vasistha guha, jaskyňu, kde žil svätec Vasistha.

Keďže Rišikéš je považovaný za sväté mesto, je tu zakázané zo zákona predávať mäso či alkohol. Nájdete tu však veľa príjemných reštaurácií, kaviarní a barov, kde si môžete pochutnať na dobrotách z celého sveta - od indickej kuchyne až po libanonskú, izraelskú, taliansku či japonskú. Vyskúšajte skvelé drinky z čerstvých surovín - čerstvo lisované ovocné šťavy, šejky či jogurtové lassi.